شما در حال مشاهده هستید تهرانگردی | محله عودلاجان

تهرانگردی | محله عودلاجان

عودلاجان یا اودلاجان از محله های قدیمی تهران هست که از جنوب به میدان مولوی، از شمال به خیابان امیر کبیر و سر چشمه، از غرب به شمس العماره و از شرق به امام زاده یحیی میرسد. محله عودلاجان مکان های دیدنی بسیاری دارد که در سال 1384 در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.

در دومین روز بهار و یک روز بارانی به همراه تبسم عزیزم و گروه گردشگری از این محله دیدن کردیم. با قدم زدن اول صبح در بافت قدیمی تهران و زیر نم بارون حال دلمون عالی شد. تمام مسیر به این فکر میکردم که چه کسانی روی این زمین و سنگفرش ها قدم گذاشتند؟ چه افکاری داشتند؟ چطور روزگار میگذراندند؟ صبحانه رو در هتل امیر کبیر قدیمی ترین هتل تهران بودیم.

مکان های مورد بازدیدمون؛

*گذر باب همایون *مدرسه دارلفنون *خانه تاریخی موتمن الاطباء لوکیشن فیلم شهرزاد از مکان های بسیار زیبا و دنجی که با حوض آبی رنگ وسط حیاط خودنمایی میکرد. *سرای روشن اولین پاساژ به سبک رنسانس *تیمچه اکبریان اولین بانک ایران در دوره قاجار *باغ شازده *عمارت تاریخی امام جمعه *خانه اردیبهشت *هتل امیرکبیر اولین هتل تهران *حمام باب همایون *خانه اردیبهشت با حیاط با صفا و گلدان های شمعدانی جلوه زیبایی داشت. *بازارچه سنتی عودلاجان بازاری سرپوشیده که اول صبح بیشتر مغازه ها بسته بودند. یکی از مغازه ها پدر و پسری به کار قلم زنی مشغول بودند.

این مکان ها با فاصله کمی از هم قرار داشتند و پیاده روی زیر باران جذابیت تور را دو چندان کرده بود. هر چند ساعاتی بارون خیلی شدت گرفت و خیس شدیم. 

روی درب باغ شازده دق الباب وجود داشت که داستان جالبی دارد. روی درها سه نوع درکوب وجود داشته، مرد کوب، زن کوب، غریبه کوب. وقتی داماد میخواسته به خانه عروس برود یک ضربه مرد کوب و دو ضربه زن کوب میزده و موقع برگشت برعکس ضربه میزده است.

پایان گشت نیمروز تهران قدیم در هتل امیرکبیر خودمون رو به کباب مهمان کردیم.

مسیر دسترسی؛ مترو پانزده خرداد ، میدان توپخونه

دیدگاهتان را بنویسید