شما در حال مشاهده هستید جالب ترین ها | رشته کوه آلپ

جالب ترین ها | رشته کوه آلپ

نام رشته کوه های آلپ پر مخاطب ترین کارتون زیبای بچه های کوه آلپ را در ذهن ایرانیان دهه ی 60 و 70 تداعی میکند که دوست دارند برای یکبار هم شده از این منطقه دیدن کنند. آلپ به زبان فرانسوی ALPS و در لاتین ALPUS به معنای سفید است. آلپ با 1200 کیلومتر طول و 200 متر عرض طولانی ترین رشته کوه اروپاست که به صورت هلالی شکل 8 کشور اتریش، آلمان، ایتالیا، فرانسه، سوئیس، اسلوونی، لیختن اشتاین را در بر میگیرد.

این رشته کوه 65 میلیون سال قبل و در دوره زمین شناسی تریاس و ژوراسیک بوجود آمده است. در اثر فشار زیاد صفحات آفریقا و اروپا چین خوردگی آلپ تشکیل شده است. این رشته کوه به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم میشود و با تفاوت شدید دما چهار اقلیم سرد و خشک، ملایم و مرطوب، گرم مدیترانه ای را دارد.

بلندترین قله؛ مون بلان با 4810 متر ارتفاع

قله ماترهون matterhorn از بلندترین و زیباترین قله هاست.

بزرگترین دریاچه؛ دریاچه ژنو با 580 کیلومتر مربع در مرز سوئیس و فرانسه میباشد.

قدیمی ترین نشانه سکونت در آلپ؛ دوران پارینه سنگی یعنی 50 تا 60 هزار سال قبل برمیگردد.

دارای 5 هزار یخچال طبیعی که 90 درصد منابع آبی اروپا رو تامین میکند.

اولین بازی های المپیک زمستانی در سال 1924 و در شهر شامونی فرانسه و اولین پرش اسکی به نام le mont در مون بلان ثبت شده است.

بزرگترین شهر آلپ، گرنوبل Grenoble پایتخت آلپ که 14 میلیون نفر جمعیت دارد و سالانه 120 میلیون نفر گردشگر از این کوها ها دیدن میکنند و هر ساله زمستان و تابستان مبالغ هنگفتی به اقتصاد این کشورها تزریق میشود. که سهم سوئیس از همه بیشتر و حدود 60 تا 80 درصد میباشد.

آلپ علاوه بر رشته کوه و قله های مرتفع دارای روستاهای زیبا با طبیعت چشم نواز، چشمه های آبگرم و معدنی، دره های عمیق، آبشارهای بلند و پر آب میباشد که مکان مناسبی برای انواع تفریحات لذتبخش مانند؛ اسکی، کوهنوردی، اسنوبورد، سورتمه سواری، پرواز با پاراگلایدینگ، دوچرخه سواری، پیاده روی است.

روستای گرابوندن با هوای پاک، طبیعت زیبا بهترین مکان برای ورزش شاد و انرژی بخش اسکی است. این روستا طولانی ترین مسیر اسکی در کوه های آلپ را دارد.

دره ی لاوترابرانن یکی از زیباترین و رویایی ترین مناطق طبیعی اروپا با داشتن دره های عمیق و آبشارهای بلند و زیبا به دره آبشار معروف است و زیباترین دره جهان نام گرفته است. این دره 72 آبشار خروشان دارد.

برنیز ابرلند Bernese oberland منطقه زیبا با دریاچه خیره کننده، کوه های پر برف، لذت بخش برای دوچرخه سواری و قایق رانی است.

کوه های آلپ در ایتالیا

در دل کوه های آلپ یکی از قدیمی ترین جاده های اروپا یعنی جاده ویوپارس قرار دارد که اتریشی ها ساخته اند و یکی از جذاب ترین نقاط آلپ است. دریاچه ماگیوره که تابستان ها در آن فستیوال برگزار میشود. پارک ملی گرن پارادیسو که کوهنوردان علاقه مند رو به اینجا می کشاند.

راه آهن کوهستانی آلپ با قطار شهری Glacier Express کندترین قطار سریع السیر جهان، سفر گردشگران را در جعبه های شیشه ای با تصاویر جادویی از دیدن کوه و طبیعت و دره خاطره انگیز میکند.

دیدگاهتان را بنویسید