شما در حال مشاهده هستید عجیب ترین ها | درخت بائوباب

عجیب ترین ها | درخت بائوباب

درخت بائوباب یا آدانسونیا adansonia مشهور به درخت زندگی، شاید زیباترین درخت دنیا باشد. این درخت سمبل کشور ماداگاسکار و از جاذبه های دیدنی این کشور است که قدمت آن به 800 سال قبل برمیگردد. بائوباب با عمر بالا 8 گونه مختلفی دارد که 6 گونه در ماداگاسکار، یک گونه در آسیا و عربستان، یک گونه هم در استرالیا قرار دارد. ارتفاع درخت به 50 متر و قطر آن به 12 تا 40 متر میرسد.داخل تنه درخت توخالی و ماده لعاب دار خوراکی به رنگ قرمز و طعم ترش و شیرین وجود دارد که برای معطر کردن نوشابه ها کاربرد دارد. درخت بائوباب برای ذخیره آب، غذا، ویتامین ها، داروها، پناهگاه کاربرد دارد.

بائوباب به دلیل سر و ته بودن، که ریشه ها در بالاست به نام درخت مقدس شهرت دارد‌. ماداگاسکار بزرگترین درخت بائوباب بنام رینالا به معنی مادر جنگل را داراست.

زیباترین مکان برای دیدن بائوباب در ماداگاسکار غربی و نزدیک شهر Morondava و خیابان بائوباب هست که درختان در یک خط کنار هم قرار دارند.

در کشورهای مختلف قصه ها و افسانه های متفاوتی از بائوباب شایع است.

قبیله شونا در زیمباوه؛ اهالی این قبیله ادعا میکنند که بائوباب اولین درختی است که خدا آفریده و چون درخت به سایر آفریده ها مانتد گورخر با غرور نگاه کرده، خدا او را تنبیه و برعکس کرده است.

پارک ملی کافوئه در زامبیا یک درخت 1500ساله وجود دارد که می گویند عاشق 4 دختر جوان شده، وقتی فهمید که آنها به مردان انسان علاقمندند آن ها را کشت.

در غنا ضرب المثلی برای این درخت وجود دارد که میگویند؛ دانش مثل درخت بائوباب است، دستان یک نفر نمی تواند کامل آن را بگیرد.

در نامیبیا درختی با ارتفاع 29 متر و عرض ۲۶ متر قدیمی ترین درخت نامیبیا با قدمت 750سال وجود دارد که به نام درخت زندگی بعنوان پناهگاه و زیارت خانه و دفتر پست کاربرد دارد.

سازمان های مختلفی برای حفظ و نگهداری و کاشت بائوباب در آفریقا فعالیت دارند.

جمع بندی

بائوباب به درخت زندگی، درخت برعکس، مادر جنگل معروف هست، و تنها 8 گونه از ان در جهان وجود دارد.زیباترین مکان برای دیدن این درخت عجیب، خیابان بائوباب ماداگاسکار است.

دیدگاهتان را بنویسید