شما در حال مشاهده هستید هفت راه ایرانگردی | جاده ابریشم

هفت راه ایرانگردی | جاده ابریشم

جاده ابریشم، از پر رفت و آمدترین و امن ترین مسیرهای تردد بوده است. این جاده از تهران شروع و به سمت شرق و شمال شرق می رود و تا سرخس ادامه دارد.در گذشته بازرگانان از این مسیر به آسیای شرقی دسترسی داشته اند.کالاهایی که توسط تجار و بازرگانان از طریق جاده ابریشم و از غرب به شرق منتقل می شده شامل؛ اسب، حیوانات، سلاح و زره، وسایل اسب سواری، منسوجات، طلا و نقره و کالاهایی که از شرق به غرب تجارت می شده شامل؛ ابریشم، ادویه، چای، سنگ های قیمتی، عطر و ادکلن، برنج و بوده است.

مسیر جاده ابریشم

هفت راه ایرانگردی

۱_ جاده ابریشم

مسیر جاده ابریشم؛ تهران_ورامین_ایوانکی_گرمسار_سمنان دامغان_شاهرود_سبزوار_نیشابور_مشهد سرخس

تهران؛

تهران کلانشهر و پایتخت ایران، که یک پنجم جمعیت، منابع اقتصادی، فرهنگی و آموزشی کل سازمان ها را به خود اختصاص داده، هر چند به شلوغی و ترافیک شهرت دارد اما پر از جاذبه های گردشگری بینطیر هست. بازار بزرگ تهران، محله های قدیمی مانند عودلاجان و پامنار، برج آزادی و برج میلاد، موزه ها، پارک ها، کاخ ها، باغ ها، مراکز خرید، دریاچه مصنوعی، ییلاقات و روستاهای اطراف، کوه های مرتفع توچال و کلکچال، ارتفاعات و بام های تهران

تمام مسیرها به تهران ختم می شود و از تهران میتوان به تمام شهرها سفر کرد. از تهران میتوانیم به ارتفاعات برای اسکی، یا به کویر، یا به ییلاقات زیبای رودبار قصران و لواسان و فشم، پلور و آبعلی، یا به جنگل های البرز و یا به دماوند، بلندترین قله ی مخروطی جهان، یا به زیارت در شهر ری و امام زاده هاشم برویم. در مسیر جاده ابریشم، بعد از تهران، به ورامین که قبلا روستایی دور افتاده برای استراحت کاروانیان بوده، و بعد به ایوانکی محل تلاقی دو طبیعت متفاوت میرسیم. به فاصله چند کیلومتر به سمت شمال، ییلاقات سرد و کوهستانی فیروزکوه و به سمت جنوب به دشت کویر و شن های روان میرسیم.

قدیمی ترین جاده جهان به نام《سنگفرش کویر》با قدمت 400 تا 600 ساله در ایوانکی قرار دارد. امتداد سنگفرش کویر به دریاچه نمک، کاروانسرای مشهور قصر بهرام، عین الرشید و سیاه کوه میرسد.

در فاصله کمی از ایوانکی شهر گرمسار یکی از بزرگترین بنادر حاشیه کویر قرار دارد و یکی از زیباترین مسیرهای کوهستانی را می توان تجربه کرد. بعد از آن ده نمک و سرخه، دو شهر کوچک و آرام در دل کویر چشم نوازی می کند.

سمنان؛ شهری تمیز و آرام که هنوز اصالت کویری خود را حفظ کرده است.مسجد جامع شهر، معروفترین بنای سمنان است.

از سمنان، مسیر چهار شاخه می شود؛

۱_ سمت شمال غرب و فیروزکوه، شهری کوچک و کوهستانی و سرد

۲_ سمت شمال و شهمیرزاد، ساری و خزر آباد، در این مسیر هم کویر میبینی، هم کوهستان، هم جنگل و هم دریا

۳_جنوب شرق و دشت کویر، چشمه گزو

۴_ شمال شرق و جاده ابریشم

یعنی راه اصلی که پیش رو داریم، بعد از سمنان بخش کوچک قوشه قرار دارد.

دامغان؛ شهر دامغان به پسته های خندانش شهرت دارد. یکی از جالب ترین مسیرهای بیابانگردی در ایران، مسیری است که از دامغان به سمت جنوب یعنی سرنمک و جندق میرود. در جندق و قلب دشت کویر، راه دو شاخه می شود؛ یکی از شرق به سمت بیابانک و در نهایت به طبس و راه دیگر از جنوب و جنوب غربی به نایین می رسد.

از جاذبه های شهر، بازار قدیمی، برج پیر علمدار، مسجد تاریخانه، عمارت آغا محمد خان و فتحعلی شاه را می توان نام برد.

 

شاهرود؛

یکی از قدیمی ترین و بزرگترین شهرهای استان سمنان است که گردشگران زیادی را به خاطر جاذبه های طبیعی و تاریخی به خود جذب می کند. آرامگاه عارفان مشهوری مانند شیخ حسن جوری، بایزید بسطامی، ابوالحسن خرقانی، شیخ عمادالدین زیارتگاه عاشقان می باشد. به گفته دکتر پرویز ذوالعین، جهانگرد فقید ایرانی، در قلب جنگل های بنگلادش مقبره ای منتسب به بایزید بسطامی وجود دارد که از مهمترین پرستشگاه های مردم محلی می باشد. اینکه مقبره متعلق به چی کسی است و ‌چطور آوازه ی بایزید تا آنجا رفته، سوالی است فعلا بی جواب.

در شاهرود سه جاده اصلی وجود دارد:

۱_ به سمت شمال، آزاد شهر، گنبد کاووس، دشت گرگان و ترکمن صحرا

۲_ به سمت جنوب، کویر، مهدی آباد و معلمان

۳_ به سمت شرق، خراسان

که مسیر اصلی جاده ابریشم هست، را در پیش میگیریم.

خراسان؛ بزرگترین استان ایران که به سه قسمت خراسان شمالی، رضوی، جنوبی تقسیم می شود، قبلا قسمت های وسیع تری مانند شهرهای سمرقند، هرات، مرو، خوارزم را در بر می گرفته است. نخستین شهر خراسان، سبزوار شهر سربداران که از آن زمان مصلایی بزرگ به یادگار دارد.

مناره خسرو گرد، کاروانسرای روستای مزینان از جاذبه های دیدنی شهر سبزوار است.

نیشابور؛ شهر خیام، عطار و کمال الملک، باغرود و معادن فیروزه و باغات و در روستاهای اطراف نیشابور، روح مردم مشرق زمین جاریست.

مشهد؛

این شهر به خاطر آرامگاه حضرت امام رضا ( ع) مقدس ترین شهر ایران است.که همه ساله میلیونها زائر را از سراسر جهان به سمت خود می کشاند. توس شهر قدیمی خراسان، به دلیل وجود آرامگاه و موزه فردوسی هر ساله شمار زیادی از گردشگران را به خود جلب می کند.

از جاذبه های مشهد؛ بازار رضا، مسجد گوهر شاد، موزه آستان قدس، گنبد سبز، کوه سنگی، شاندیز، طرقبه، خواجه ربیع، خواجه ابا صلت و خواجه مراد،

سرخس؛

راه آهن مشهد_سرخس بخش اصلی جاده ابریشم هست که بر اساس طرح بلند پروازانه ی یونسکو قرار است سفر از چین به اروپا را فراهم کند. از این راه میتوان به ترکمنستان، ازبکستان و کشورهای آسیای میانه و از جاده ی مشهد_ تربت جام به هرات و افغانستان سفر کرد. برای شناخت و درک تمدن مشرق زمین شاید یکی از بهترین سرزمین ها خراسان باشد، جایی که روزگاری محل طلوع تمدن های مختلف بوده است. اگر چه در گذشته، بازرگانان سوار بر شتران و اسبان مسیر جاده ابریشم را طی میکردند، حال میتوان با انواع وسایل نقلیه ی هوایی و زمینی، هواپیما، قطار، اتوبوس و سواری شخصی طی کرد.

برگرفته از کتاب راه یاب ایران_ دکتر ناصر کرم

دیدگاهتان را بنویسید